قوانین و مقررات شرکت در جشنواره ملی عکس آب

1- شرکت در مسابقه برای همه‌ عکاسان و علاقه‌مندان از سراسر کشور آزاد است.

2- عکاس می‌تواند با حداکثر 10 اثر در مسابقه شرکت کند.

3- عکس‌ها حتما باید مربوط به محدوده جغرافیایی ایران باشد.

4- آثار باید به صورت Jpeg ارسال شوند و اندازه ضلع بزرگ  3000 پیکسل باشد.

5- عکس های ارسالی نباید بیش از حد استاندارد ویرایش ودستکاری (مالتی اکسپوز،کولاژ،فتومونتاژ،ترکیبی) شده باشد وهمچنین عکس‌های ارسالی نباید دارای امضای عکاس، پاسپارتو، قاب، واتر مارک و لوگو باشند.

6- هر عکس می‌تواند فقط یک بار و تنها در یک بخش شرکت داده شود. عکسی که بیش از یک بار در مسابقه شرکت داده شود، حذف می‌شود.

7- تمام عکس‌های ارسالی باید دارای کپشن (Caption) باشند.

8- دبیرخانه می تواند به منظور کنترل مجموعه‌ها، فریم‌های قبل و بعد عکس ارسالی را نیز درخواست کند.

9- ارسال اثر و حضور در مسابقه به منزله اعلام مالکیت معنوی عکس‌ها توسط شرکت‌کننده است. در صورت اثبات خلاف این امر، عواقب حقوقی و جزایی آن برعهده شرکت‌کننده خواهد بود.

10- برگزارکننده حق دارد از آثار پذیرفته شده (با رعایت حقوق معنوی صاحب اثر) در امور غیرتجاری استفاده کند.

11- قوانین ذکر شده الزام‌آور و ارسال اثر به معنای پذیرش همه قوانین مسابقه است و برگزارکننده مجاز است آثار شرکت‌کنندگانی که قوانین را رعایت نکرده‌اند راحذف کند.

12- دبیرخانه‌ مسابقه، آثار منتخب را با ذکر نام عکاس، در نمایشگاه عکس (ممکن است به خاطر کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود) ارایه می‌کند.

13- عکس‌های دریافتی توسط هیاتی   بررسی  و عکس‌هایی که به لحاظ فنی یا تطبیق موضوعی منطبق نباشند از مسابقه کنار گذاشته خواهند شد.

14- پس از داوری آثار و در صورت راه‌یابی اثر به بخش مسابقه، فایل خام یا فایل اصلی عکس ، از عکاس مطالبه و بدیهی است تحویل ندادن فایل درخواست شده در مهلت مقرر، منجر به حذف عکس از مسابقه خواهد شد.

15- مشخصات عکاس (نام و نام‌خانوادگی، شماره ملی و آدرس) و اطلاعات مکانی عکس‌ها در هنگام ثبت‌نام و آپلود عکس‌ها ارسال شود. حتما قید شود که عکس‌های ارسالی در کدام بخش مورد داوری قرار گیرد.

16- تصمیم‌گیری درباره‌ موارد پیش‌بینی نشده در فراخوان برعهده‌ دبیرخانه مسابقه خواهد بود.

17- دستکاری و ویرایش ساختاری در عکس وعکاسان تنها می توانند در حد استانداردهای پذیرفته شده عکاسی مستند ، اقدام به ویرایش وادیت عکس ها نمایند.

18- ویرایش عکس باید  به گونه‌ای باشد که امانت و صداقت در محتوا و زمینه عکس حفظ شود و به اصالت تصویر خدشه وارد نکند.اصلاح رنگ ،کنتراست،تیرگی وروشنی درعکس ها در حدی که اصالت عکس راتغییر ندهد قابل قبول است.تشخیص نهایی این مسأله به عهده دبیر خانه است.